Ultrasonografia piersi
warsztaty praktyczne
KURS ZAAWANSOWANY

Termin: 27 i 28 listopada 2020 r. (piątek i sobota)

Miejsce: Kraków

dzień 1.: Hotel Novotel City West, ul. Armii Krajowej 11

dzień 2.: Katedra Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum, ul. Kopernika 23

Prowadzący: dr hab. n. med. Paweł Basta/ dr hab. n. med. Diana Hodorowicz-Zaniewska

Limit miejsc: 24

Opłata: 1400 pln

Rejestracja: e-mailem na adres zgłoszenia@frog.krakow.pl lub za pomocą formularza na stronie kursu:

Patronat: Sekcja Ultrasonografii PTGiP, Sekcja Senologiczna PTGiP

Cel szkolenia

Warsztaty praktyczne dla osób zaawansowanych stanowią kolejny etap doskonalenia umiejętności badania ultrasonograficznego gruczołu piersiowego. Część wykładowa jest dalszym rozwinięciem zagadnień omawianych na kursie podstawowym, związanych z różnicowaniem zmian litych oraz odróżnianiem tych zmian od stanów zapalnych. Dużo uwagi poświęcamy również przedstawieniu problemu badania kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia. Mimo że nasza ocena obrazów sonograficznych wciąż zasadniczo opiera się na obrazowaniu w prezentacji typu B w skali szarości oraz z wykorzystaniem efektu Dopplera, warsztaty te stanowią również okazję do zapoznania się z nowymi technikami ultrasonograficznymi obrazowania zmian gruczołu piersiowego, takimi jak obrazowanie 3-D, elastografia i zastosowanie czynników kontrastowych. Integralną część specjalistycznego badania ultrasonograficznego gruczołu piersiowego stanowi ocena regionalnych węzłów chłonnych; temu zagadnieniu poświęcamy tyle czasu, by odróżnienie węzła chłonnego prawidłowego od patologicznego nie stanowiło więcej wiedzy tajemnej.

Stale rośnie liczba zachorowań na raka piersi i jednocześnie coraz skuteczniej leczymy kobiety dotknięte tą chorobą. Dziś, gdy standardem staje się rekonstrukcja piersi oraz jej leczenie oszczędzające, kobieta po amputacji prostej piersi to na szczęście coraz rzadszy widok. Jednocześnie wydaje się, że moda na zabiegi medycyny estetycznej i plastycznej piersi dopiero nabiera rozpędu. To powoduje, że my – jako lekarze zajmujący się badaniem piersi u kobiet – stajemy przed zupełnie nowymi wyzwaniami.

Zaznajomienie się z obrazami USG piersi, które zawierają implanty, ekspandery, siatki i inne materiały do rekonstrukcji, jak ADM, oraz nabycie umiejętności oceny blizny pooperacyjnej zaliczają się do priorytetów tych warsztatów. I wreszcie dobrze jest wiedzieć, że ultrasonografia ma wsparcie w innych technikach obrazowania gruczołów piersiowych – technikach, które rozwijają się co najmniej równie dynamicznie. Dlatego też przekazujemy wiedzę na temat zasad obrazowania za pomocą tomosyntezy, mammografii spektralnej i rezonansu magnetycznego, a także wskazania, kiedy z tych metod skorzystać. Każde z prezentowanych na warsztatach zagadnień jest bogato ilustrowane zdjęciami, filmami oraz przypadkami z własnej praktyki wykładowców. Warsztaty praktyczne dla osób zaawansowanych są również niepowtarzalną okazją do szlifowania swojego własnego dotychczasowego warsztatu oraz porównania go z technikami stosowanymi przez naszych ekspertów podczas zajęć praktycznych.

Celem przyświecającym nam jako organizatorom jest wyposażenie każdego uczestnika cyklu tych szkoleń w praktyczną wiedzę, jak badać piersi za pomocą USG, kiedy to robić oraz jak interpretować swoje, samodzielnie wykonane badanie.